۱. بیش ازحد فکر نکنین

به بررسی تندرو یا فکر کردن بیشتر از حد درمورد چیزی، «فلج تحلیلی» گفته می شه. خیلی از صاحبان کسب وکار به دسته ای تندرو و بیشتر از حد روی جزئیات تمرکز می کنن و دقیقا واسه همین قادر به تصمیم گیری درست نیستن. نباید وقت تون رو بیش ازحد روی بررسی جزئیات تلف کنین. پس درمورد جزئیات کم اهمیتی که ممکنه بعدا اشتباه از آب دربیایند، وسواس به خرج ندین.

۲. ببینین تصمیم تون تا چه حد قابل بازپس گیریه

جِف بِزوس، مؤسس مغازه اینترنتی آمازون، باور داره که دو نوع تصمیم هست:

  1. تصمیماتی که می تونین پس شون بگیرین؛
  2. تصمیماتی که نمی تونین پس شون بگیرین.

این نکته رو به ویژه در تصمیمات مربوط به کسب وکارتان در نظر بگیرین تا سریع تر بتونین به تصمیم مشخصی برسین. اگه با تصمیمی روبرو هستین که پس از در پیش گرفتن قابل بازپس گیریه، وقت تون رو بیهوده با وسواس و بلاتکلیفی هدر ندین. تصمیم بگیرین، تصمیم تون رو اجرایی کنین، نتیجه های به دست اومده رو و اگه لازم شد، در تصمیم تون تجدیدنظر کنین.

۳. واسه تصمیمات تون محدود کردن زمانی قائل شید

همونجوریکه گفته شد، فکر کردن بیش ازحد موجب فلج تحلیلی می شه و در بعضی افراد می تونه نتیجه های مخربی مثل بی خوابی هم به همراه داشته باشه. پس چه بهتر که واسه تصمیم گیری درمورد هر موضوعی یک محدود کردن زمانی مناسب قائل شید. در این صورت مجبور هستین که کمتر در حاشیه سیر کنین و به جای فکر کردن به چیزای متفرقه و بی ربط، حواس تون رو به موضوع اصلی بدین. وقتی تحت فشارِ محدود کردن زمانی قرار بگیرین، سعی می کنین که جدا از اینکه بررسی حولوحوش مثبت و منفی قضیه، زودتر به نتیجه برسین.

۴. تصمیمات قابل بهبود بگیرین

نتایج مثبت و منفی هر تصمیمی رو به دقت . بدیهیه که تصمیمات خوب، نتایج مثبت و تصمیمات بد، عواقبی منفی به دنبال دارن. بعضی وقتا تصمیمی که در شرایط حاضر می گیرین، شاید بی عیب نباشه، اما چون تصمیم خوبیه، می تونین امیدوار باشین که در آینده از تصمیم خوب امروزتان یک اتفاق بهتر بسازین. در طول راه تجربه و اطلاعات تون رو زیاد کنین تا بتونین به یک تصمیم آگاهانه تر برسین. خلاصه اینکه با تصمیمات خوب تون دست به آزمون وخطا بزنین و اونا رو کم کم بهتر کنین.

۵. به خاطر چیزی که کنترلی روی اون ندارین، دست دست نکنین

اگه رهبری کسب وکاری رو برعهده دارین، شاید لازم باشه تا وقتی که هنوز تیم تون شکل نگرفته، خودتون هم زمان بارِ چند مسئولیت رو به دوش بکشین. پس باید بتونین همه حواس تون رو فقط به مسائلی که در کنترل مستقیم تون قرار دارن، متمرکز کنین. نگرانی درمورد مسائلی که از محدوده کنترل تون خارج هستن، فقط باعث می شه که در انجام پروژه ها دست دست کنین. درعوض، هرچه بیشتر توجه تون رو به مسائلی بدین که امکان کنترل شون از دست تون برمیاد، سریع تر می تونین در تصمیم گیریای بزرگ به نتیجه برسین.

۶. از روش ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کنین

از خودتون بپرسید که ۱۰ دقیقه ی دیگر، ۱۰ ماه دیگر و ۱۰ سال بعد، چه احساسی درمورد تصمیم الان تون دارین؟ این راه حل کمک تون می کنن تا درمورد نتایج یا منافع کوتاه مدت، بین مدت و درازمدتِ تصمیمات تون خوب فکر کنین. هرچه بیشتر از این راه حل کمک بگیرین، می تونین در در پیش گرفتن تصمیمات سریع، با اعتماد به نفس بیشتری عمل کنین، چون که اینطوری همه حولوحوش قضیه رو در نظر گرفتین.

۷. الگوهای موجود در تجارب گذشته تون رو شناسایی کنین

خیلی از مسائلی که در طول روز با اونا روبرو میشیم، خیلی مثل ماجراهایی هستن که تا الان بارها تجربه کردیم. اگه این مسئله رو درک کنین، می تونین طیفی از تجارب گذشته خود و پیامدهایشان رو خیلی سریع تو ذهن تون ترسیم کنین و براین پایه درمورد موضوع موردنظرتان، به تصمیم درست تری برسین. با تمرین و تکرار این راه حل می بینین که قدرت تصمیم گیری تون کم کم سریع تر و باکیفیت تر میشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چند ترفند عالی واسه اینکه بتونیم زبون بدن بقیه رو بخونیم

۸. از تجارب بقیه استفاده کنین

به دنبال کتابا و زندگی نامهایی بگردید که از دید محتوا با وضعیتی که حالا تجربه می کنین، رابطه داشته باشن. مثلا اگه در تصمیم گیری واسه کسب وکارتان دچار مشکل هستین، می تونین درمورد تصمیماتِ کاریِ صاحبان شرکتای معروف بخونین. پیشنهاد می شه که با تعدادی از دوستان تون که صاحب شرکت هستن، مشورت کنین تا درنهایت دست تون بیاد که هر تصمیمی شاید به کجا ختم میشه. خلاصه اینکه باید نتایج تصمیمات تون رو به روشن ترین شکل ممکن درک کنین. البته چه بهتر که در کنار مراجعه به عقل و منطق، از ندای درون تون هم غافل نشید.

۹. واسه تصمیمای کوچیک، روش مشخصی داشته باشین

خستگیِ به دلیل تصمیم گیریای طولانی، یکی از دلیلای نبود تمرکزه و موجب کاهش انرژی ذهنی می شه. بعضی وقتا در طول روز باید صدها تصمیم جزئی بگیریم و همین باعث می شه که نتونیم خوب تمرکز کنیم. راه حلش اینه که واسه خرده تصمیمات روزمره تون، روش مشخصی داشته باشین تا به خاطر مسائل کوچیک به نفس نفس نیفتید. با تهیه ی فهرست کار و پرورش عادات ذهن آگاهی می تونین تا حد زیادی به خودتون کمک کنین تا هروقت که با یک تصمیم مهم و جدی روبه رو میشید، بتونین با تمرکز کامل تصمیم بگیرین.

۱۰. سهمیه ی تصمیم گیری روزانه داشته باشین

خودتون رو موظف کنین که هر روز تعداد مشخصی تصمیم بگیرین. این تصمیمات می تونن خیلی کوچیک (قهوه بخورم یا چای؟) یا خیلی بزرگ (این شرکت رو بخرم یا نه؟) باشن، اما فرایندشان یکیه. اگه تعداد تصمیمات روزانه تون رو کنترل کنین، می تونین قدرت تصمیم گیری خود رو به ویژه از دید سرعت بهتر کنین.

۱۱. از رسالتی که دنبال می کنین، غافل نشید

چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه ای خود همیشه باید توجه داشته باشین که تصمیمات مهم تون از رسالتی که دنبال می کنین، دور نباشن. پس در هر تصمیمی که می گیرین، ار خودتون بپرسید: «با کدوم راه میتونم به رسالتم نزدیک تر شوم؟» اون وقته که تصمیم گیری واسه تون خیلی راحت تر میشه.

۱۲. مشکلات و راه حلای احتمالی تون رو بنویسین

هروقت که خودتون رو در تصمیم گیری ضعیف دیدید، مشکل تون و راه حلایی رو که تو ذهن دارین، روی کاغذ بیارین. اگه فهرستی از مشکلات و راه حلای احتمالی تون رو به شکل نوشته شده بنویسین، قضیه واسه تون خیلی روشن تر میشه. حتی می تونین به یکی از دوستان یا همکاران تون تلفن بزنین و درمورد فهرستی که تهیه کردین، با اون مشورت کنین. بعضی وقتا تصمیماتی که باید در بخش ی کسب وکار گرفته شن، خیلی پیچیده نیستن. در مثل این موارد که با تصمیمات تقریبا ساده تری روبه رو هستین، می تونین از افراد تیزهوشی که در بخش ی کاری متفاوتی فعالیت می کنن هم مشورت بگیرین.

۱۳. امتیازات و مشکلات تصمیمات تون رو بنویسین

با نوشتن امتیازات و مشکلات قضیه و منافع و ضررهایی که متحمل میشید، می تونین همه اطلاعاتی رو که تو ذهن دارین، بیرون بریزین. وقتی امتیازات و مشکلات تصمیمات تون رو جلوی روی خود داشته باشین، راحت تر می تونین تشخیص بدین که تصمیم الان تون با نقشه ذهنی شما از وظایف فعلی همخوانی داره یا نه. اینطوری می تونین ببینین که تصمیم تون درمورد یک موضوع مشخص چقدر به تحقق دورنمای مطلوب تون کمک می کنن.

۱۴. تسلیم ابهامات نشید

اگه در یک کار و کاسبی مشغول به فعالیت هستین، واسه موفقیت، بیشتر از بینش و بصیرت به سرعت عمل احتیاج دارین. وقتی سعی دارین دست به کاری نو و تازه بزنین، طبیعیه که تموم اطلاعات موردنیازتان رو در اختیار نداشته باشین. در مثل این موارد، چیز زیادی وجود نداره که جهت کسب اطلاعات و آگاهی درمورد مناسب ترین اقدامات بهش متوسل شید. پس قبول کنین که ۲۵ درصدِ اوقات ممکنه اشتباه کنین. به دنبال پذیرش این موضوع، بکوشید تعداد تصمیمات تون رو زیاد کنین و تصمیماتی رو که می گیرین، به اجرا برسونین.

دسته‌ها: آموزشی