زبون بدن، چیزی که تو ذهن بقیه میگذره رو افشا می کنه، به شرط اونکه بدونین دنبال چی بگردید. کی هست که کمه کم چند باری نخواسته باشه فکر بقیه رو بخونه؟

قول میدم شمام پیش از این بیشتر از چیزی که فکرش رو می کنین از اشارات زبون بدن (Body Language) استفاده کردین. پژوهشی در دانشگاه UCLA نشون داده که تنها ۷ درصد از رابطه های انسانی طبق ی واژه ها شکل می گیرن، ۳۸ درصد رو تُن صدا و ۵۵ درصدِ بقیه رو زبون بدن تشکیل میدن. اگه یاد بگیرین چیجوری این ۵۵ درصد رو بفهمین و تفسیر کنین، می تونین در روبرو شدن با بقیه یک سر و گردن بالاتر ظاهر شید.

وقتی حسابی کار می کنین و هر چیزی که از دست تون برمیاد واسه رسیدن به هدف انجام میدید، از هر چیزی که بتونه به شما برتری بده و راهتان رو به طرف موفقیت صاف کنه، استقبال می کنین. در این مقاله با چند ترفند عالی آشنا میشیم تا بتونیم زبون بدن بقیه رو بخونیم.

 

موسسه ی TalentSmart بیشتر از یک میلیون نفر رو مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده که افرادی که بهترین عملکردها رو دارن (دقیقا ۹۰ درصد از بهترینا) همونایی هستن که هوش هیجانی (EQ) بالایی دارن. این افراد از قدرت اشارات غیرکلامی در رابطه های انسانی آگاهند و بخاطر این، زبون بدن رو زیر نظر دارن.

دفعه ی بعدی که جلسه ای دارین، قراری دارین و یا حتی در جمع خونواده هستین، به این نشونه ها دقت کنین:

خونواده

روی هم انداختن دستا و پاها نشونه مقاومته

روی هم انداختن دستا و پاها نشونه مقاومت در برابر گفته های طرف مقابله

روی هم انداختن دستا و پاها مانعی فیزیکیه که نشون می ده طرف مقابل با چیزی که شما می گین موافق نیس. حتی اگه این فرد لبخند می زنه و صحبت باحالی دارین، بازم زبون بدن حقیقتِ پنهون رو رو می کنه. جرارد آی نیرنبرگ (Gerard I. Nierenberg) و هنری اچ کلرو (Henry H. Calero) واسه کتابی که درباره زبون بدن نوشتند، بیشتر از ۲۰۰۰ گفتگو رو ضبط ویدئویی کردن. در هیچ یک از گفتگوایی که در طول صحبت کمه کم یکی از دو طرف دستا یا پاهایش رو روی هم انداخته بود، موافقتی صورت نگرفته بود!

از نظر روان شناسی، روی هم انداختن دستا یا پاها نشون می ده که شخص از نظر ذهنی یا عاطفی یا فیزیکی در مقابل چیزی که می بینه مقاومت می کنه. البته این حرکت عمدی نیس و بخاطر اینم اسرار رو رو می کنه.

لبخند واقعی کنار چشما چین و چروک میندازه

لبخند واقعی کنار چشما چین و چروک میندازه

شاید لبا لبخندی دروغی بزنن، اما چشما نمی تونن! لبخند واقعی چشما رو هم درگیر می کنه، پوست رو در هم می کشه و کنار چشما چروک میندازه. بیشتر آدما لبخند میزنن تا چیزی که رو واقعا تو ذهن و احساسشان میگذره مخفی کنن، پس اگه دفعه ی بعد خواستین بدونین که لبخند شخصی واقعیه یا نه، به چروک کنار چشم هاش دقت کنین. اگه چروکی وجود نداره، اون شخص سعی داره با لبخندش چیزی رو مخفی کنه.

تقلید زبون بدن نشونه خوبیه

اگه با طرف مقابل موافق باشیم، ناخودآگاه زبون بدن اونو تقلید می کنیم

تا به حال این تجربه رو داشته اید که در جلسه ای باشین و هر بار که پاهایتان رو روی هم میندازین و یا برمی دارین، طرف مقابل هم همین کار رو بکنه؟ یا مثلا گردنش رو همونجوریکه شما موقع حرف زدن کج می کنین، کج کنه؟ این نشونه خوبیه. وقتی با طرف مقابل موافق هستیم و احساس نزدیکی می کنیم، ناخودآگاه زبون بدن اونو تقلید می کنیم. این یعنی گفتگو خوب پیش میره و طرف مقابل پذیرای پیام شماس. دانستنِ این موضوع زمانی مفیده که در حال گفتگو هستین. اون وقته که نشون می ده طرف مقابل درباره معامله با شما چه نظری داره.

نحوه ی ایستادن، حقیقت رو میگه

چیجوری ایستادن، حقیقتای بسیاری رو رو می کنه

در یک جلسه یا مهمانیِ کاری هستین. شخصی وارد اتاق می شه و شما خیلی سریع متوجه میشید اون رئیسه. تا به حال این اتفاق براتون افتاده؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری یک پروپوزال بنویسیم؟ "

این اثر تا حد زیادی به خاطر زبون بدنه. راست ایستادن و حرکتایی با کفِ دست رو به پایین و در کل حرکتای باز اینجور اثری دارن. مغز طوری برنامه ریزی شده که میزان قدرت رو با مقدار فضایی که افراد می گیرن برابر می دونه. ایستادن با شونه هایی رو به عقب، وضعیت قدرته؛ این طور ایستادن، مقدار فضایی که شما می گیرین رو به بیشترین حد میرسونه. از طرف دیگه، وقتی خودتون رو ول می کنین، خمیده میشید و به نظر می رسه فضای کمتری می گیرین و این وضعیت قدرت کمتری به همراه میاره. خواه یک رهبر باشین و خواه نه، حفظ یک وضعیت خوب، احترام به دنبال داره و رفت و امد با بقیه رو افزایش می ده.

برنامه-ریزی

چشمایی که دروغ میگن

اگه نگاه خیره ی کسی شما رو اذیت می کنه، دروغی در جریانه

بیشتر ما بارها این جمله رو شنیده ایم که: «وقتی با من حرف می زنی، تو چشمام نگاه کن!» افراد با این فرض این جمله رو میگن که وقتی به اونا دروغ می گین سخته که با اونا چشم در چشم باشین و این قضیه تا حدودی هم درسته. اما این نکته اونقدر عمومی شده که بعضی وقتا افراد از قصد به چشمان شما خیره می شن تا این حقیقت رو که دروغ میگن مخفی کنن. مشکل اینجاست که بیشتر اونا بیشتر از اندازه ادامه میدن و اونقدر این رابطه چشمی رو حفظ می کنن تا به نقطه ای می رسن که احساس بدی رو منتقل می کنه.

آمریکاییا به طور متوسط هفت تا ده ثانیه این رابطه چشمی رو حفظ می کنن. نکته دیگر اینکه زمانی که صحبت می کنین بیشتر از زمانی که گوش می کنین این رابطه هست. اگه با کسی صحبت می کنین و نگاه خیره اش شما رو اذیت می کنه، به ویژه وقتی بدون تغییر و پلک زدنه، یک چیزی در جریانه و به احتمال زیاد دروغ می گه.

بالا بردن ابروها نشونه ناراحتیه

بالا بردن ابروها نشونه تعجب یا نگرانی یا ترسه

سه احساس اصلی هستن که باعث می شن ابروهای شما بالا برن: تعجب، نگرانی، ترس.

دفعه ی بعدی که با دوست تون گفتگویی راحت و صمیمی دارین، سعی کنین ابروهایتان رو بالا ببرین. سخته، نه؟!

اگه شخصی که با شما صحبت می کنه، ابروهایش رو بالا ببره و از نظر منطقی، موضوع مورد بحث باعث تعجب یا نگرانی یا ترس نشده باشه، پس قضیه چیز دیگریه!

تکون دادنِ بزرگ نمایی آمیزِ سر نشونه اضطرابه

وقتی به کسی چیزی می گین و اون بیشتر از اندازه سرش رو تکون می ده، یعنی نگرانه شما درباره اش چه فکری می کنین یا اینکه فکر میکنه شما در تواناییِ اون در درک حرف هاتون دودلی دارین.

به هم فشردن فک نشونه استرسه

به هم فشردن فک، سفت کردنِ گردن، خط انداختن بالای ابروها، همه نشونه های استرس هستن. صرف نظر از اینکه فرد چه می گه، اینا نشونه هایی از ناراحتی زیاد هستن. شاید گفتگوی تون به سمتی میره که اونو نگران کرده یا شاید ذهنش جای دیگریه و روی چیزی تمرکز کرده که نگرانش می کنه. مهم اینه که به نبود یکی بودن بین چیزی که خود فرد می گه و چیزی که زبون بدنش به شما می گه توجه کنین.

در آخر اینکه با اینکه نمی تونین فکر طرف مقابل رو بخونین، اما می تونین از زبون بدنش چیزای زیادی بفهمین و این به ویژه زمانی اتفاق میفته که کلام و زبون بدن با هم برابری ندارن.

در جدا از اینکه، تصویرهایی که در این نوشته به کار رفته ان، حالتای مختلفی از زبون بدنِ ساتیا نادلا، مدیرعامل فعلی مایکروسافت هستن. نگفته پیداست که همه این تصویرها بیان کننده ی احساس و فکر حقیقیِ ایشان در اون لحظه نیستن و تنها واسه نمایشِ تصویریِ اون حالت به کار رفته ان. این رو هم اضافه کردم تا اگه نادلا زمانی خواننده ی چه جوری شد، واسه اینا، به ویژه نکته و تصویر پنجم، شاکی نشه!

منبع : Linkedin

 


دسته‌ها: آموزشی