نوشتن یک مقاله علمی به معنی کنار هم قرار دادن یه سری از ایده ها در کنار همدیگه و ایجاد یک نظریه جدیده. معمولا مقالات علمی به شکل خطی نوشته می شن، یعنی در هر مقاله تنها یک نظریه مطرح می شه و نویسنده ی مقاله علمی سعی می کنه ایده و دیدگاه خود رو طوری واسه خواننده مطرح کنه که قابل درک باشه. ساختار، مثل بخشای کلیدی و مهم در هر مقاله علمیه. موفقیت ساختار یک مقاله در گروی اهمیت دادن به منطق خوانندهه. در این مقاله بخونین که چه جوری یک مقاله علمی موفق بنویسیم.هدف از هر مقاله روی ساختار اون اثر می ذاره. هدف مقاله تعیین می کنه که چه اطلاعاتی باید به خواننده داده شه و این اطلاعات باید با چه ترتیبی در اختیار اون قرار بگیرن تا بهترین درک از مطلب رو بهش بدن. ساختار هر مقاله علمی، طبق فرضیه ساده نویسنده شکل میگیره. با اینکه اصولی واسه ایجاد یک مقاله سنتیِ مشخص هست (مثل بررسی مقایسه ای)، اما نمیشه واسه همه مقالات یک نسخه مثل پیچید.

قسمتای مختلف مقاله

هر مقاله دارای اطلاعات مختلفیه، که در بخشای مشخصی قرار می گیرن. حتی مقالاتِ کوتاه هم بخشای متنوعی دارن: معرفی بحث یا همون مقدمه، بررسی داده ها، نظریه ی انتقادی و نتیجه گیری. جایگاه قرار گرفتن مقدمه و نتیجه گیری بر خلاف دیگر بخشای مقاله همیشه ثابته. مثلا، نظریه ی انتقادی ممکنه در یک پاراگراف و به عنوان یک بخش جدا از هم ارائه و توضیح داده شه. این بخش ممکنه در اول مقاله یا قبل از بخش نتیجه گیری نوشته شه. گذشته تحقیق (بافت تاریخی یا اطلاعات زندگی نامه ای، خلاصه ای از تئوریای در رابطه یا انتقادی، تعریف واژگان کلیدی) بیشتر در اول مقاله بین بخش مقدمه و اولین بخش تحلیلی نوشته می شه، اما بعضی وقتا هم در جایی آورده می شه که معمولا رابطه بیشتری با اون بخش داره.

فکر کردن در مورد بخشای مختلف مقاله در جهت جواب گویی به سوالاتیه که موقع مطالعه به ذهن خواننده خطور می کنه (معمولا در بین خوندن هر مقاله ای، سوالاتی تو ذهن مخاطب ایجاد می شه. اگه مخاطب با خوندن مقاله هیچ سوالی به ذهنش نرسه، یعنی مقاله بسیار ساده و پیشِ پا افتاده بوده و اطلاعات ارائه شده در اون به اندازه ای روشن بوده که هیچ جرقه ای رو تو ذهن مخاطب روشن نکرده).

چی؟

اولین سوالی که تو ذهن خواننده ایجاد می شه اینه: چی؟

چه دلایلی هست که نشون می ده نمونه های توضیح شده در مقاله شما یک واقعیت عینیه؟ واسه جواب به این سوال، شما باید با بررسی مدارک و دلایل، ادعا یا فرضیه مطرح شده در مقاله رو اثبات کنین. بخشِ جواب به «چی» یا «اثبات و ارائه دلایل» بیشتر در اول مقاله درست بعد از بخش مقدمه میاد. نقطه شروع نوشتن هر مقاله، درست وقتیه که گزارشی از مشاهدات خود ارائه می کنین. توجه داشته باشین: این بخش نباید بیشتر از یک سومِ کل مقاله رو شامل شه. نبود رعایت این نکته باعث می شه، مقاله شما انسجام کافی رو نداشته باشه و خیلی کوتاه و یا خیلی توصیفی به نظر برسه.

چیجوری؟

خواننده یک مقاله علمی دوست داره بدونه استدلالای مطرح شده در این مقاله در همه موارد صدق می کنه؟ سوالی که معمولا خواننده واسه رسیدن به این جواب از خود می کنه، اینه: چیجوری؟ چیجوری در این مقاله نظریه ی انتقادی به رقابت کشیده می شه؟ چیجوری معرفی گزینه های ساده، روش جدید در جستجوی مدارک و دلایل، و منابع دیگر- بر فرضیه مطرح شده ی شما اثر می ذاره؟ در حالت معمولی، یک مقاله، کمه کم شامل یک بخش واسه جواب به این سوالاته (با توجه به اینکه در این بخش سعی می شه، به سوالات پیچیده ی خواننده جواب داده شه، می تونیم اونو بخش یافتها بنامیم. این بخش معمولا بعد از بخش «چی» میاد، اما توجه داشته باشین، ممکنه بسته به طول هر مقاله، بحث گسترش یابد و نظریه ی انتقادی هم ممکنه در جای دیگری از مقاله اشاره شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری یک پاورپوینت عالی واسه ارائه تهیه کنیم؟

به چه دلیل؟

خواننده ی مقاله دوست داره در مورد چرایی مطرح شدن این سوال از طرف شما اطلاعاتی داشته باشه و ً به چه دلیل باید این موضوع واسه افراد دیگر هم مهم باشه؟ این سوال معانی ضمنی بیشتری از فرضیه مطرح شده رو در اختیار مخاطب قرار می ده و به خواننده این امکان رو می ده تا به درک درستی از مطلب برسه. در جواب به سوال «به چه دلیل»، موضوعاتی تشریح می شه که واسه شما اهمیت بیشتری داره. با اینکه بهتره، در مقدمه مقاله به این بحث اشاره کنین، اما جواب کامل اون در این بخش که تقریبا بخش پایانی مقاله هم هست، داده می شه. به خاطر داشته باشین، اگه به این سوال جواب مستدل و کاملی داده نشه، مقاله از نظر خواننده نه تنها کامل نیس، بلکه بی معنیه و مطمئنا جذابیتی واسه افراد دیگر نداره.

اصول مقاله نویسی

طراحی و نوشتن یک مقاله به شکل اصولی و منطقی، به معنی بررسی فرضیه و پیش بینی حولوحوش لازم خوانندهه. نگارنده ی یک مقاله علمی سعی می کنه تا با توضیح و تشریح بیشتر مباحث، خواننده رو به درک درستی از موضوع برسونه. آسونترین راه نوشتن یک مقاله ، داشتن یک طرح جامعه. داشتن یک طرح ساده از موضوع، این فرصت رو به شما می ده تا بدونین مخاطب کجا به گذشته تحقیق، نظریه ی انتقادی، جدا سازی و بررسی منبع اصلی و یا منبع ثانویه احتیاج داره. نقش کاربردی مقاله در بخشای هر مقاله نمود بیشتری داره و استدلالای مهمی رو که واسه شکل دادن ساختار یک مقاله علمی بهش احتیاج دارین، در دسترس شما قرار می ده. ساختار هر مقاله معمولا به این صورته:

  • فرضیه خود رو در یک یا دو جمله بگید، بعد در یک جمله توضیح بدین که به چه دلیل این ادعا رو مطرح کردین. یعنی، چیزی رو بگید که می خواید خواننده با خوندن مقاله اونو یاد بگیره. در این بخش جواب خود به سوال «به چه دلیل» رو تشریح می کنین؛ پاسخی که پس گیری مقاله نمود پیدا میکنه.
  • جمله بعدی رو اینطور شروع کنین: «واسه اثبات فرضیه، اولین چیزی که خواننده باید بدونه اینه که…» بعد در مورد چرایی اهمیت اون واسه مخاطب صحبت کنین و یک یا دو مورد از دلایلی رو که فکر می کنین واسه خواننده مهمه، بگید. این اولین قدم در جواب به سوال «چه چیزی» است. بعضی وقتا احساس می کنین، که اولین چیز مهمی که لازمه خواننده در مورد اون آگاهی داشته باشه، گذشته تحقیقه.
  • جمله های بعدی رو این جور شروع کنین: «مورد بعدی که لازمه خواننده در مورد اون آگاهی کافی داشته باشه اینه…». دوباره در مورد چرایی انتخاب اون صحبت کنین و دلایل کافی رو اشاره کنین. این روند رو تا طراحی و تشکیل ساختار اصلی مقاله ادامه بدین.
  • بدون شک طرح شما باید بتونه به سوالات کلیدی مقاله در مورد چیستی، چگونگی و چرایی مقاله جوابای مستدلی ارائه بده. البته نباید از یاد برد که این موضوع در همه مقالات ثابت نیس. ساختار هر مقاله انعطاف پذیری لازم رو داره و شامل ایده ها و دیدگاه های نویسنده ی مقاله.

مشکلاتی که در نوشتن یک مقاله هست

ساختار مشترک در همه مقالات دانشگاهی، بخش توصیفی مقاله. نوشتن این نوع مقالات بیشتر ناراحت از منابع اصلی اینه و نگارنده انرژی کمتری واسه ایجاد یک ساختار جدید صرف می کنه. اینجور مقالاتی بیشتر شامل یک فرضیه توصیفی هستن تا استدلالی. معمولا در شروع هر پاراگراف از کلماتی که نشون دهنده ی پشت سر هم زمانی (اول، بعدی، بعد از) است و یا کلمات ربط (، با اینکه، ) استفاده می شه که باید در نحوه ی اجرا اونا دقت زیادی به خرج داد. البته باید توجه داشت، استفاده از این کلمات موجب انسجام مقاله.

منبع : writingcenter

دسته‌ها: آموزشی